טכניקות NLP

טכניקות NLP

אם גם אתם נתקלתם במונח ותהיתם מה הן בדיוק טכניקות NLP – הגעתם למקום הנכון!

במאמר זה, נתעמק במושג טכניקות NLP, נחקור את ההיגיון שעומד מאחורי מגוון התהליכים, ונסווג כמה מהטכניקות הבולטות ביותר כדי לתת לכם הצצה לעולם ה-NLP.

ניתוב לשוני פיזיולוגי (NLP) היא שיטת טיפול/הנחיה המאפשרת תכנות מחדש של מחשבות, רגשות ואמונות. ה-NLP מורכבת מאוסף של עקרונות וטכניקות, המחברים בין תהליכים נוירולוגיים ושפתיים ומאפשרים יצירת שינוי מיידי בדפוסי התנהגות והרגלים. הטכניקות השונות מייצרת מערכת מקיפה שמתעמקת במורכבות ההתנהגות האנושית, התקשורת ותהליכי החשיבה.

טכניקות NLP - הצד המעשי של NLP

בבסיסה, NLP היא שיטה פרקטית ביותר (לראייה – תהליכי השינוי בגישה זו הם קצרי טווח). מפתחי השיטה, עשו מודלינג למטפלים מוצלחים בצורה יוצאת דופן וגזרו מכך מודלים טיפוליים יעילים. טכניקות NLP הן אבני הבניין המאפשרות לאנשים לשכפל ולהתאים את דפוסי המצוינות הללו כדי להשיג את המטרות והשאיפות האישיות שלהם. טכניקות אלו בנויות בצורה גנרית, כך שאפשר ליישמן בכל נושא והקשר חיים. טכניקות NLP נועדו לאפשר השפעה מהירה על האופן שבו אנו חושבים, מרגישים מתקשרים ומתנהגים, מה שמוביל בסופו של דבר לשינוי חיובי ומקיף.

אפשר לדמות טכניקות NLP לאולר שוויצרי – כלי רב תכליתי המשרת פונקציות מרובות בצורה קומפקטית שמטרתן לתכנת את המוח (ובפרט התת-מודע). הטכניקות מכילות מגוון של כלים ואסטרטגיות שניתן ליישם בהיבטים שונים של התפתחות אישית, שיפור תקשורת ושינוי מחשבתי-התנהגותי. בדיוק כפי שהאולר השוויצרי מגיע עם אביזרים שונים לסיוע ופתרון משימות שונות, טכניקות NLP מספקות ערכת כלים להתמודדות עם אתגרים מזוויות תודעתיות שונות.

מדוע קיימות כל כך הרבה טכניקות NLP שונות?

בדומה לארגז כלים עצום ודינמי, שיטת ה-NLP מתגאה במגוון רחב של טכניקות, המאפשרות התאמה לצרכים, סגנונות והעדפות ייחודיות של מטופלים. כל טכניקה מביאה זווית עבודה שונה, ומשלבת עקרונות וכלים ייחודיים לה. בני אדם הם יצורים מורכבים להפליא, ומה שעובד עבור אדם אחד עשוי שלא להתאים לאדם אחר. בתהליכי NLP מקיפים, רצוי לשלב טכניקות משלימות הנוגעות בזוויות שונות של הנושא הרלוונטי. למשל מומלץ לשלב בתהליך טכניקות הנוגעות לעבר, להווה ולעתיד, כדי למקסם את התוצאות. המגוון הרחב של טכניקות NLP מבטיח את היכולת לעבוד עם כל אחד, ומציע יכולת מפותחת להתאמות אישיות נדרשות.

סוגי טכניקות NLP

אמנם יש מגוון רחב של כלים NLP, וכל טכניקה היא ייחודית, אך אפשר למצוא מאפיינים משותפים בין חלקן. הנה כמה דוגמאות לסיווגים אפשריים לטכניקות NLP נפוצות:

1. טכניקות העוסקות בעבר : חוויות העבר שלנו מעצבות את האמונות, הרגשות וההתנהגויות שלנו. NLP מציעה טכניקות כמו “שינוי היסטוריה”, המאפשרות לאנשים לחוות מחדש אירועי עבר רלוונטיים, לרפא פצעים רגשיים ולשחרר רגשות קשים. שינוי החוויה הרגשית באירועי מפתח מהעבר, משפיע על הרווחה האישית בהווה ומקדם לעבר השגת מטרות אישיות ועתיד רצוי.

2. טכניקות המבוססות על חיזוק משאבים או מצב מחובר למשאבים (Resourceful state) : גישת NLP שמה דגש על החיבור למשאבים ולכוחות פנימיים של אדם, בתהליכי שינוי והשגת מטרות אישיות. טכניקות כמו מעגל המצוינות (Circle of Excellence) מאפשרות חיבור עוצמתי למצבים מחזקים, ואף יצירת “כפתור הפעלה מהיר” לאותן תחושות מעצימות בעת הצורך. כך יכול אדם בקלות להתמלא בביטחון לפני סיטואציה מערערת ולעבור אותה באופן שונה וחיובי יותר.

3. טכניקות מבוססות מרכיבי החושים (Submodalities) : מרכיבי החושים הם אבני הבניין של החוויה הסובייקטיבית שלנו והייצוגים הפנימיים שלנו. טכניקות NLP כמו סוויש (Swish Pattern) נשנעות על עקרון של שינוי מרכיבי חושים המקושרים לחוויות ותפיסות לא רצויות, כדי להפחית את ההשפעה הרגשית שלהן. על ידי שינוי מאפיינים (כגון צבע, מרחק, גודל, מרקם ועוד), אפשר לפרוץ מחסומים פנימיים ולשנות תגובות.

4. טכניקות מבוססות ציר זמן (Timeline) : טכניקות של ציר זמן מאפשרות להכיל שינויי חוויות עבר על ההווה ועל העתיד באופן מוחשי ויעיל ביותר. חוויה עוצמתית וחיובית מסוג זה, מקדמת מאוד את השגת מטרת הטיפול ואת תחושת המסוגלות של המטופל. בתוך הקטגוריה הזו קיים סט של טכניקות הנקרא TLT (Time Line Therapy) הנחשב יעיל ביותר לשחרור רגשות קשים ואמונות מגבילות.

5. טכניקות לשינוי אמונות (NLP Belief Change) : אמונות מגבילות (Limiting Beliefs) עלולות לעכב אנשים רבים מלממש את מלוא הפוטנציאל שלהם באופן לא מודע. שינוי אמונות הוא לרוב שלב מפתח מהותי בתהליכי עומק להשגת מטרה. NLP מציעה טכניקות רבות לשינוי אמונות מגבילות והטעמת אמונות חדשות מקדמות. דוגמא טובה לכך היא טכניקת NLP “הטבעה מחדש” שמאפשרת שינוי שורשי של אמונת ליבה מגבילה ויצירת אמונה מעצימה במקומה.

6. טכניקות לשינוי הרגלים : אפשר להגיד שבבסיס ה-NLP עומדות טכניקות לשחרור דפוסים והרגלים ישנים ואימוץ הרגלים חדשים. טכניקות כמו “מחולל ההתנהגות החדשה” עוזרות לאנשים ליצור ולאמץ התנהגויות חדשות וחיוביות שמתאימות למטרותיהם. בתוך קטגוריה זו אפשר למצוא עוד תת קטגוריה של טכניקות מבוססות מידול (Modelling). מודלינג הוא לקיחת דוגמא ואיפיון על אודות ההתנהגות של אדם אחר המהווה מודל לחיקוי. תהליכים אלו מאפשרים יצירת אסטרטגיות חדשות, ופתיחת מרחב האפשרויות המחשבתי וההתנהגותי.

7. טכניקות עיגון (Anchoring) : עיגון הוא יצירת קישור בין גירוי חושי ספציפי, למצב רגשי, תודעתי או פיזיולוגי רצוי. טכניקות עיגון מעצימות חיבור למשאבים פנימיים או מצבים רגשיים רצויים ומאפשרות גישה מהירה וזמינה אליהם. למשל, אפשר לעגן במגע במקום מסוים בגוף תחושת ביטחון או רוגע.

לסיכום, עולם טכניקות ה-NLP מציע שפע של כלים להעצמה, להתפתחות אישית ומימוש הפוטנציאל האישי. ניתן ליישם את מגוון הטכניקות הקיימות בהקשרים רבים – משיפור תקשורת, דרך שינוי הרגלים ועד לשינוי אמונות מגבילות.

היישום המעשי של טכניקות NLP מספק מסגרת דינמית וניתנת להתאמה לצמיחה והתפתחות אישית. מבניית קרבה והתקשורת יעילה לעיגון מצבים מלאי תושייה ושינוי אמונות מגבילות, טכניקות NLP מציעות ערכת כלים מקיפה להעצמה אישית והצלחה.

באמצעות טכניקות NLP מגוונות אפשר לרתום את הכוח האדיר של NLP, למען יצירת שינוי חיובי בחיים והשגת כל מטרה. טכניקות ה-NLP הופכות את השיטה לדינמית וניתנת להתאמה לכל אחד.

לא נגזים אם נטען שטכניקות NLP מספקות מפת דרכים מרובת מסלולים, לניצול מלוא הפוטנציאל של המוח האנושי. במסגרת לימודי NLP במכללת רטר נלמדות טכניקות רבות, חלקן בשילוב דמיון מודרך שמטרתן לעזור לעצמכם ולאחרים. כשתתחילו גם אתם לטעום את עולם ה-NLP דרך הטכניקות השונות, תגלו במהרה שהאפשרויות לצמיחה וגילוי עצמי הן בלתי מוגבלות. מוזמנים להתנסות בעצמכם, למצוא אילו טכניקות מתאימות לכם ולהתאהב ב-NLP!